Jaką obudowę kominkową wybrać?

Wybór kominka do mieszkania musi być odpowiednio przemyślany i sprawdzony. Liczy się nie tylko jego wygląd oraz rozmiar, ale także rodzaj obudowy. Zobacz na jakie rozwiązanie możesz się zdecydować.

Kominki nadal cieszą się ogromną popularnością. Stanowią one nie tylko wyjątkową ozdobę wnętrza, ale dobrze sprawdzają się również jako dodatkowe, ekologiczne źródło ogrzewania. Urządzenie pozwala nam sporo zaoszczędzić, szczególnie jeśli używamy odpowiedniego opału i działamy zgodnie ze wszystkimi zasadami. Pamiętajmy, że wydajność oraz sprawność kominka zależy od wielu różnych czynników. Urządzenie musi być regularnie czyszczone i sprawdzane. Oprócz tego ważne jest właściwe przygotowanie opału.

Obecnie na rynku znajdziemy ogromną ilość kominków, które różnią się pod względem budowy, wyglądu oraz sposobu działania. Warto zwrócić uwagę na wszystkie parametry i dostosować urządzenie do warunków w naszym domu. Instalacja kominka powinna odbyć się jeszcze na etapie budowy domu. Jednym z ważnych elementów jest obudowa kominka. Może ona być akumulacyjna lub izolacyjna. Zobaczcie czym charakteryzuje się każda z nich.

Obudowa akumulacyjna

Ciepło z kominka może być gromadzone właśnie dzięki obudowie akumulacyjnej. Pozwala ona zapobiegać utracie ciepła przez szybę wkładu czy przez ściany. Najlepiej sprawdza się w przestronnych wnętrzach. Taki rodzaj obudowy znacznie poprawia wydajność pracy kominka. Materiały, które są w tym celu wykorzystywane charakteryzują się odpornością na wysokie temperatury. Takie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić, ponieważ ciepło utrzymuje się nawet kilka godzin po wygaśnięciu paleniska. Musimy jednak pamiętać, że taki rodzaj obudowy nie sprawdzi się w każdych warunkach. Pomieszczenie nie może być zbyt małe, ponieważ oddawane ciepło nie będzie miało jak się rozchodzić.

Obudowa izolacyjna

Do mniejszych pomieszczeń lepiej zastosować obudowę izolacyjną, która nie akumuluje ciepła i posiada małą przewodność termiczną. Pomiędzy kominkiem a ścianą umieszczona zostaje izolacja, która sprawia, że ściany wokół kominka nie nagrzewają się zbyt mocno. Oznacza to, że dodatkowe ciepło nie trafia do pomieszczenia. Jednak to dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich wnętrz. Poza tym takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze, szczególnie jeśli w domu pojawiają się małe dzieci. Dzięki ochronnej warstwie izolacyjnej ściany czy podłoga nie będą zbyt mocno się nagrzewały.

Którą wybrać?

Wybór obudowy kominkowej uzależniony jest od tego, jakie warunki panują w domu czy w danym pomieszczeniu. Musimy wziąć pod uwagę wielkość danego wnętrza. Warto także zastanowić się nad miejscem, w którym mamy zamiar umieścić kominek. Wybierając obudowę izolacyjną powinniśmy zwrócić uwagę na jej grubość. Jeśli nie mamy pewności, który rodzaj obudowy lepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu możemy poradzić się specjalisty. Pamiętajmy, że nieprawidłowy wybór tego elementu kominka może wpływać na pracę oraz sprawność urządzenia. Poza tym ważna jest także kwestia bezpieczeństwa.

Piece kominkowe możesz zakupić na stronie szalonymax.pl – internetowy sklep z piecami, kominkami i innym bogatym asortymentem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *